Kjo recetë e thjeshtë e përtypjes së mollës është një ëmbëlsirë e lehtë për t'u përgatitur dhe familja juaj do ta dojë atë.
Ndjehuni të lirë për të zvogëluar pak sheqer ose përdorni sheqer ngjyrë kafe të paketuar. Pecans copëtuar ose arra do të jetë një shtesë e mirë për të krisur klasës së mirë.
Shërbyer këtë ëmbëlsirë të shijshme të ngrohtë me një lugë të madhe të akullores ose t'i shërbejë të ftohtit me krem whipped . Sido që të jetë, është fantastike!
Ëmbëlsirat fantastike të Apple
- Receta më e mirë Apple Crisp
- Upside-Down Cake Apple Me Streusel Topping
- Mollë e pjekur me gjilpërë
- Apple Crumble Pie
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 mollë (rreth 4 gota me dics ose feta)
- 1/4 filxhan uji
- 3/4 filxhan miell me qëllim
- 1 filxhan sheqer i grimcuar
- 1 lugë çaji kanellë terren
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/2 filxhan gjalpë zbutur
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 ° F. Gjalponi një pjatë me pjekje 2-çerek.
- Lëvizo dhe thurini mollët dhe pastaj flete në thonjtë e hollë. Përndryshe, ju mund të zini mollë.
- Vendosni mollat e përgatitura në pjatën e përgatitur me 2 çerek. Shtoni ujë.
- Kombinoje miellin, sheqerin, kanellën dhe kripën. Pritini në gjalpë me gishtërinjtë tuaj ose një blender pastë ose pirun derisa përzierja ngjan crumbs trashë.
- Sasi e vogël përzierje thërrime mbi mollë.
- Piqeni mërzinë e mollës në furrë të nxehur për 35 deri në 45 minuta, ose derisa mollat të jenë të butë dhe pjesa e sipërme është ngjyrosur.
- Shërbyer crunch mollë të ngrohtë me akullore, nëse dëshironi.
Këshilla dhe ndryshime
- Zëvendësoni sheqerin e grimcuar me sheqer të paketuar ose sheqer ngjyrë kafe të errët.
- Ulja e sheqerit në rreth 3/4 filxhan, nëse dëshironi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 377 |
| Fat i shëndoshë | 18 g |
| Fat i ngopur | 10 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 41 mg |
| sodium | 239 mg |
| karbohidratet | 56 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 2 g |