Consommé viçi është një supë e përzemërt dhe e plotë. Për aromën më të mirë, përdorni stok vasool që është bërë në shtëpi. Në një majë, ju mund të përdorni supë viçi të blera nga dyqani. Trung i trumzë është opsional, por shton një shënim të mirë bimor.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 lugë gjelle peppercorns zi (grimcuar)
- 4 bardha të vezëve
- 4 vezë vezë (grimcuar)
- 3 domate të freskëta (trekëndësh)
- 4 brinjë selino (copëtuar kokrra)
- 1 / 2lb premium viçi terren (sirloin)
- 1 trumzë trumzë
- 2 lugë çaji kripë
- 6 gota viçi (ose mish viçi)
Si ta Bëni
- Lëvozhgoni peppercorns, bardhë veze, dhe eggshells derisa përzierje kthehet shkumë. Në një procesor të ushqimit, pulsoni së bashku domate, selino dhe viçi disa herë.
- Kombinoje stokun e mishit të viçit ose mishit të viçit, përzierjen e perimeve-viçi, vezët, trumzë, dhe kripën në një stok të madh dhe nxirrni vazhdimisht.
- Ulja e nxehtësisë dhe zierje, pa nxitje, për 30-40 minuta.
- Hiq nga nxehtësia dhe tendosja përmes një sitë të hollë me rrjetë të veshur me një shtresë të dyfishtë të thasëve. Hidhni përmbajtjen e sitëit dhe supë kripë, nëse dëshironi. Shërbyer nxehtë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 209 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 104 mg |
| sodium | 768 mg |
| karbohidratet | 22 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 14 g |