Mos blej salcë franceze në dyqan, kur mund ta bësh këtë salcë sallatë të lehtë shtëpiak pa qumësht dhe verë. Pse shpenzoni $ 3 në një salcë të paketuar dhe të sheqerosur frëngjisht që është kryesisht shurup misri fruktoza e madhe anyways? Kjo salcë e lehtë në shtëpi pa frutat e qumështit është bërë nga ketchup, vaj, pluhur hudhre dhe uthull me vetëm pak sheqer për të ëmbëlsuar.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 lugë vaj vegjetal
- 3 lugë gjelle ketchup
- 2 lugë uthull musht molle
- 1 lugë gjelle sheqer
- 1/4 lugë çaji hudhër pluhur
Si ta Bëni
Kombinoje të gjithë përbërësit në një shishe ose kavanozë dhe shkundni derisa salcë të përzihet plotësisht.
Më shumë Sallatë shtëpiake Vegjetal Receta për salcë:
Vinaigrette Orange Balsamic
Sesam Vinaigrette
Vegan Thousand Island Dressing
Miso salcë krem
Tahini "Goddess" Salcë
Mjedër Vinaigrette
Salcë e lehtë portokalli portokalli
Tharëse Easy Lime-Agave
Basic Balsamic Vinaigrette
Barishte italiane
Dijon Vinaigrette
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 121 |
| Fat i shëndoshë | 11 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 8 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 93 mg |
| karbohidratet | 5 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |