Kjo recetë është një shumë e thjeshtë carne guisada (një mish viçi me stil Tex-Mex), i bërë me mish lope dhe mish lope , së bashku me speca dhe erëza.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 viç mish pule
- 2 lugë vaj vegjetal
- 2 lugë paste domate, opsionale
- 10 1/2 ounces kondensuar viçi supë, i padëmtuar
- 1/2 lugë çaji piper i zi terren
- 2 karafil hudher, grimcuar
- 1 lugë çaji pluhur djegës
- 1/2 lugë çaji qimnon
- 1 ose 2 speca të vogla jalapeno ose serrano chile, copëtuar
- 1/2 filxhan me ujë
- 2 lugë miell misri misri, tretur në një sasi të vogël të ujit të ftohtë
Si ta Bëni
- Mish kafe në vaj nga të gjitha anët. Derdhni yndyrën e tepërt. Shtoni paste domate, supë viçi, kripë dhe piper, hudhër, pluhur djegës, qimnon, specat e kile dhe uji.
- Transferimi në futjen e ngadalshme të tenxhereve.
- Cover dhe kuzhinier në të ulët për 8 deri në 12 orë, ose derisa mishi është shumë i butë.
- Kthejeni në të lartë dhe të shpërndajë rreth 2 teaspoons misër misri në sasi të vogël të ujit të ftohtë dhe ngadalë derdh në merak, i cili është simmering, derisa lëngjet janë thickened.
Shërbyer me oriz dhe tortillas të ngrohtë, së bashku me fasulet dhe garniturat e refuzuara.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 387 |
| Fat i shëndoshë | 19 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 11 g |
| kolesteroli | 101 mg |
| sodium | 327 mg |
| karbohidratet | 17 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 37 g |