Pomegranat ose "granadas" në spanjisht janë një fryt i lashtë, i përdorur para kohës romake. Në fakt, qyteti i "Granadës" është emëruar pas shegës! Në rrugët e Granadës, ka simbole të shegës kudo që të shkosh. Rreth Mesdheut, e cila përfshin Lindjen e Mesme, shegët janë një frut i popullarizuar për t'u ngrënë të freskëta ose të gatuar në xhelozë, bllokime, desserts dhe salcat. Kjo recetë është e gjallë dhe ka një pamje shumë festive, kështu që ne dëshirojmë ta shërbejmë në Falënderim.
Shënim: Shuma e trangujve, farave të shegës dhe fasuleve të garbanzo mund të përshtaten sipas shijes tuaj.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 shegë
- 2 trangujve të mëdhenj
- 1 1/2 - 2 kanaçe fasule garbanzo
- 2 karafil të mëdha hudhër
- 1/4 filxhan lë të freskëta basil
- garniturë:
- uthull të kuq (për salcë)
- Garniturë: vaj ulliri ekstra ekstra i virgjër (për salcë)
Si ta Bëni
- Hiqni trangujve dhe prerë në copa të vogla. Hiq farën nga shega. Meloditë janë shumë të lehta për t'u larguar nga uji dhe vetëm 5-10 minuta.
- Vendi kastravec copëtuar dhe farat e shegës në një madhësi të mesme që shërbejnë tas.
- Drain fasule garbanzo dhe shtoni në tas. Hiqni dhe finely pres dy karafil të hudhër dhe vendin në tas me perime. Hiq rrjedh nga gjethet e bazileve dhe shkul basilinë. Shtoni në enën e perimeve dhe përzieni.
- Sasi e vogël e uthullit të kuq verë mbi perimet e copëtuara. Ziej vaj ulliri ekstra të virgjër. Përzihet plotësisht. Në përgjithësi, përdorni 1 pjesë uthull në 2 pjesë vaj. Shijoni dhe rregulloni uthull dhe vaj.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 190 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 101 mg |
| karbohidratet | 38 g |
| Fibër diete | 8 g |
| proteinë | 8 g |