Për një ndryshim ritmi, provoni qengjin terren herën tjetër që ju të bëni qofte. Qengji me të vërtetë punon në mënyrë të përkryer me erëza të Lindjes së Mesme në këtë recetë të lehtë. Këto qingje qengji janë të shijshme shërbyer mbi oriz, makarona, ose kuskus.
Çfarë do t'ju nevojitet
- Për Mishrat e Qengjit:
- 1/2 filxhan bukë gruri
- 1/2 filxhan qumësht
- 1 1/4 pound qengji terren
- 1 vezë (rrahur)
- 2 karafil hudher (pure)
- 2 lugë çaji rozmarinë (të freskët të grirë)
- 1/2 lugë çaji oregano
- 1 lugë çaji piper i zi
- 1 cayenne majë
- 1 1/2 lugë çaji kripë (ose për shije)
- 1 lugë qimnon
- 1/2 lugë çaji kanellë
- 1 lugë gjelle vaj ulliri
- 1 lugë paste domate
- Për salcë:
- 1/4 filxhan nenexhik (i copëtuar, i freskët)
- Opsionale: piper i kuq thekon për shije
- 1 filxhan supë viçi
- 3 gota salcë domatesh përgatitur
Si ta Bëni
Mix së bashku bukëpjekje dhe qumësht në një tas të madh, dhe le të ulen për 20 minuta. Shtoni pjesën tjetër të përbërësve të qengjit të qengjit dhe kombinoni me duart tuaja derisa të kombinoheni. Për të testuar erëza, gatuaj një pjesë të vogël të përzierjes së qengjit për të kontrolluar kripën dhe piperin. Me duart e lagura, formoni në 24 qofte të vogla, dhe vendosni në një fletë pjekje të lehtë.
Piqni në një nxehtësi të nxehtë 450 gradë F. për 15 minuta në kafe.
Transferoni në një tigan të madh, dhe shtoni përbërësit salcë. Sillni në një zierje dhe kuzhinier të mbuluar, në të ulët, për 1 orë. Llokoçis herë pas here. Shijoni dhe rregulloni erëza. Shërbyer nxehtë.
Këto qengji të shijshme të qengjit janë të shijshme shërbyer mbi disa couscous limon .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 326 |
| Fat i shëndoshë | 18 g |
| Fat i ngopur | 7 g |
| Fat i pangopur | 8 g |
| kolesteroli | 97 mg |
| sodium | 672 mg |
| karbohidratet | 18 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 23 g |