Kuskus limoni është një nga recetat më të lehta dhe më flavorful kuskus. Ndërkohë që disa njerëz janë të shqetësuar për të provuar gjëra të reja në kuzhinë, kjo recetë duhet të ndërmerret pa frikë pasi bën gjellë perfekte për shumë ngrënie.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota
- kuskus i menjëhershëm
- 2 lugë gjelle
- lëng limoni
- 2 lugë çaji
- limon zest , integruar
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1 32 oz. mund pule supë, sodium të ulët
Si ta Bëni
1. Në një tenxhere të mesme salcë, të sjellë supë pule, lëng limoni, dhe limon zest në një vlim.
2. Në një tas të mesëm, kombinoni kuskusin dhe kripën. Hidheni supë të valë mbi kuskusin dhe lini të uleni, mbuloheni për 10 minuta, ose derisa supë të absorbohet.
3. Duhet të kuskusit me një pirun dhe të shërbeni menjëherë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 186 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 11 mg |
| sodium | 353 mg |
| karbohidratet | 32 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 10 g |