Mango mango freskët këtë fileto mishi të ligët dhe të shijshme. Kjo është një recetë e shpejtë, me tre përbërës që mund të hidhet me lehtësi së bashku për darkë çdo natë të javës.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 të mesme të pjekur
- mangoes
- 1 fileto derri, rreth 3/4 kile
- 1 mund të gatuaj llak ose 2 tsp. vaj ulliri
- Kripë për shije
- Piper për shije
- Një disa shenja salcë piper të nxehtë
Si ta Bëni
- Vendos pulpë prej 1 mango në përpunuesin e ushqimit ose blender.
- Pritini mango të tjera në kube të vogla.
- Trim fileto derri dhe fetë në 1-inch medalions trashë.
- Fluturoi feta lehtë me dorën.
- Spërkatni një tigan ose tigan të mesëm me gatim me llak ose shtoni një sasi të vogël të vajit të ullirit dhe ngrohjes në mes të lartë.
- Mish derri Brown për 1 minutë në çdo anë.
- Sezoni çdo anë me kripë dhe piper për shije.
- Ulja e nxehtësisë dhe gatuaj derri për 5 minuta për të gatuar.
- Hiqeni në një pjatë dhe shtoni pure mango në tigan ose tigan.
- Cook pure, scraping deri copa kafe e derrit, për rreth 30 sekonda.
- Shtoni disa pika salcë të nxehtë dhe kube mango.
- Hidhni kube në pure ndërsa ngroheni.
- Salcë spoon mbi derri dhe të shërbejë me makarona ose oriz të nxehtë gatuar.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 391 |
| Fat i shëndoshë | 10 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 142 mg |
| sodium | 254 mg |
| karbohidratet | 25 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 49 g |