Biskotat e lehtë me portokalli janë bërë me miell, sheqer kafe, lëvozhgë portokalli dhe gjalpë. Nëse doni të shtoni pak eksitim tek cookies, piqni ato me çokollatë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota miell (llokoçis ose shosh para matjes)
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1 filxhan sheqer (kafe të lehta, të paketuara fort)
- 1 lugë gjelle portokalli zhvishem (i imët i integruar)
- 2 gota gjalpë
Si ta Bëni
- Përzieni miellin, kripën, sheqerin dhe lëkurën e portokallit. Pritini në gjalpë derisa përzierja është e thërrmuar. Me duart tuaja, punoni brumin deri sa të mbahen së bashku; ftoheni për 30 minuta.
- Ngroheni furrën në 350 F.
- Roll brumë 1/2-inch trashë midis fletëve të letrës dylli; prerë me hapëse me floured.
- Vendi në fletë cookie ungreased dhe piqem në furrë preheated për 20 minuta.
- Thjerrëzat e shkurtra me çokollatë ose krem, nëse dëshironi.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 148 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 33 mg |
| sodium | 49 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |