Një recetë me bukë vegan hudhër të bërë me djathë soje vegan dhe majonezë vegan për një bukë të pahijshme, por ende tradicionale vegan hudhër. Përsosur për një vegjetacion vegan ose gatuaj. Recetë bukuroshe vegane hudhër mirësjellje e Ndiqni ushqimet e zemrës suaj.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan majonezë vegan (më pëlqen
- Vegenaise )
- 1 filxhan çaji i copëtuar ose djathi vegan me salcë nacho
- 1 filxhan qepë të gjelbra të prera hollë, me majë
- 3 karafil hudhër të grirë
- 1 copë bukë franceze, përgjysmuar përgjysmë
- 1/3 filxhan të grirë majdanoz të freskët (opsionale)
Si ta Bëni
- Përzihet Vegenaise , djathë vegan , qepë dhe hudhër. Përhapur në gjysmën e bukës. Sasi e vogël me majdanoz nëse dëshironi.
- Përfundoni çdo gjysmë në fletë metalike. Ftoheni 1-2 orë ose ngrini.
- Zvogëloni dhe vendosni në një fletë pjekjeje. Piqni në 400 F për 8-10 minuta (20-25 minuta nëse ngrirë) ose deri sa të fryhet, por jo kafe. Pritini në feta.
- Buka e hudhërve Vegan mund të mbështillet në petë dhe të vendoset në skarë, ashtu si buka e rregullt e hudhrave, nëse ke një Barbecue. Kënaquni!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 179 |
| Fat i shëndoshë | 16 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 21 mg |
| sodium | 222 mg |
| karbohidratet | 5 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 5 g |