Ky recetë me shije të frutave me shije të gjelbër nga Elin Headrick i Teafolio ishte fituesi i njëzëshëm i konkursit të muajit korrik 2010 për recetë të çajit . Gjykatësi Chris Cason i Tavalon tha, "Cilësi ishte e përsosur dhe çaji nuk u humbur shumë në përzierje ... Unë në fakt mund të shoh veten duke e bërë këtë çdo mëngjes!" Gail Baral nga Algabar shtoi: "Unë e dua këtë përgatitje. Është kaq e thjeshtë, do të doja të kisha menduar për këtë! Ajo që unë me të vërtetë e vlerësoj është se unë mund të krijoj një tenxhere të madhe të çajit dhe të ngrirë kube akulli të mjaftueshëm për disa smoothies" ose për lëng.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 5 kube akulli me çaj jeshil
- 1/2 filxhan kos të thjeshtë ose kefir / kefir
- 1/2 banane
- 1/2 Peach, feta
- 1/2 filxhan boronica ose luleshtrydhe
Si ta Bëni
- Një ditë më parë bëni një grumbull të kube akulli me çaj jeshil të preferuar. Bëni çaj pak më të fortë se normalisht.
- Përzier përbërësit së bashku në blender, garniturë me disa manaferra më shumë dhe kënaquni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 118 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 8 mg |
| sodium | 35 mg |
| karbohidratet | 21 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 5 g |