Një lëng i vogël limoni jep këtë sallatë të thjeshtë dhe të shijshme të pulës, ndërsa vezët e gatuara fort e bëjnë atë të veçantë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota të gatuar pulë të prerë
- 1 filxhan selino copëtuar
- 1 lugë gjelle lëng limoni
- kripë dhe piper për shije
- 1/2 filxhan majonezë, ose sipas dëshirës
- 2 vezë të gatuar, të copëtuar
Si ta Bëni
- Hidhini së pari 5 përbërësit së bashku, duke shtuar majonezë të mjaftueshme për të njomur deri në konsistencën e dëshiruar.
- Dele në vezë të copëtuar.
- Shërbyer në gjethe marule dhe zbukuroni sipas dëshirës.
Shërben 6.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 353 |
| Fat i shëndoshë | 27 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 8 g |
| kolesteroli | 147 mg |
| sodium | 272 mg |
| karbohidratet | 1 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 25 g |