Kopër dhe salcë kosi krem kjo recetë e shëndetshme, e shijshme e mishit stroganof.
Shërbyer viçi me petë të nxehtë gatuar dhe oriz, së bashku me një sallatë ose perime.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 £ mish lean mish viçi ose viçi viçi, të prera në copa të vogla ose shirita të hollë
- 4 lugë gjelle gjalpë ose margarinë
- 1 filxhan qepë copëtuar, rreth 1 qepë të madhe
- 4 deri në 8 ounces feta kërpudha
- 3 lugë miell me qëllim
- 2 gota mish viçi ose supë
- 1/2 lugë çaji kripë, ose për të shijuar
- 1/8 lugë çaji piper
- 1 filxhan krem kosi
- 1 lugë çaji i tharë dillweed
Si ta Bëni
- Gjalpë të nxehtë në një tigan të madh të rëndë mbi ngrohjes mesme.
- Shto mish në 2 deri në 3 grupe, duke e ngjyrosur çdo grumbull shpejt. Vendoseni mënjanë dhe mbani ngrohtë. Add qepë dhe kërpudha në tigan dhe sauté për rreth 5 deri në 6 minuta, deri në kafe të artë. Llokoçis në miell; përzihet mirë dhe kuzhinier, nxitje, për 2 minuta.
- Gradualisht llokoçis në supë viçi. Cook, nxitje, derisa salcë është e trashë dhe me flluska, rreth 3 minuta. Shto viç dhe kopër në përzierje. Shtoni kripë, piper dhe salcë kosi; ngrohni përmes - mos vlim. Shërbyer mbi oriz ose petë.
Shërben 6.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Buxheti Crockpot Stroganoff
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 451 |
| Fat i shëndoshë | 26 g |
| Fat i ngopur | 10 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 124 mg |
| sodium | 874 mg |
| karbohidratet | 16 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 37 g |