Çfarë vegan nuk e do hummus shtëpi? (Ja 6 arsye pse vegans love hummus aq shumë). Ky është një recetë e thjeshtë e hummusit e bërë në blender me shumë hudhra të freskëta - një kripë të plotë gjashtë ose hudhër, për të qenë të saktë, dhe një kripë pak hudher, për të nisur. Nëse ju pëlqen hummus, provoni këtë recetë të lehtë hummus të hudhërve shtëpiak.
Nuk ka nevojë të shqetësoheni kurrë për vampirët që fitojnë ndonjëherë - ky hummus hudhër do t'i mbajë larg për disa javë!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 mund të chickpeas (15 ounces, drenazhuar)
- 6 karafil hudher (grirë)
- 1/3 filxhan
- tahini
- 1/4 filxhan lëng limoni
- 3 tbsp ujë
- 1 lugë qepë pluhur
- 3/4 lugë kripë hudhër
Si ta Bëni
Pastroni të gjithë përbërësit së bashku në një procesor të ushqimit ose blender, duke copëtuar anët sipas nevojës. Ju mund të keni nevojë të shtoni pak ujë për të marrë konsistencën që preferoni.
Gëzoni hummin tuaj të hudhër në paqe, duke e ditur se pasi hani kaq shumë hudhra në hummus tuaj, asnjë vampir nuk guxon të afrohet ...
Shiko gjithashtu:
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1702 |
| Fat i shëndoshë | 60 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 20 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 761 mg |
| karbohidratet | 235 g |
| Fibër diete | 48 g |
| proteinë | 77 g |