Ky recetë me recetë të susamit të mjaltit nga Korsika ka shumë të ngjarë të ketë origjinën në Turqi shekuj më parë, pasi ajo është në thelb e njëjtë si barazek turk. Një shtresë e farave të susamit të ngjyrosur me mjaltë është ajo që u jep këtyre biskotave shijshme goditjen e tyre të veçantë. Ata shijojnë veçanërisht mirë në ditën e parë ose të dytë pas pjekjes me një filxhan çaji të fortë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan të thekur susam fara
- 2 lugë çaji mjaltë
- 1 1/2 teaspoons ujë
- 2 1/2 filxhan miell me qëllim
- 1/2 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 3/4 filxhan sheqer i grimcuar
- 3/4 filxhan gjalpë
- 1/3 filxhan uji
- 2 deri 3 lugë fistikë të copëtuar (opsionale)
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 F.
- Llokoçis së bashku farat e susamit, mjaltë dhe ujë. Vendosini ato në një tas të gjerë, të cekët ose në një pjatë të vogël dhe vendoseni mënjanë.
- Kombinoje miellin, pluhurin e pjekjes dhe sheqerin. Pritini në gjalpë me një prestar pastë deri në përzierje është rërë me disa copa bizele madhësi të gjalpë të gjithë. Llokoçis në ujë 1/3 dhe fistikë, nëse dëshironi, derisa brumë të mbajë së bashku.
- Merrni një lugë çaji hekuri të brumit dhe formoni atë në një top, dhe pastaj dip një gjysmë të topit në përzierjen e susamit-mjaltë të thekur. Përsëriteni këtë me brumin e mbetur, rregullimin e biskotave në një shtresë të vetme në një fletë pjekje, në anën e susamit lart.
- Piqni cookies për 15 minuta, ose derisa ata të kthehet dritë, kafe e artë. Lejo që ata të ftohen në fletë pjekje për 1 minutë dhe pastaj t'i transferojnë ato në një raft ftohës teli.
- Ky recetë për cookie me sesam me mjaltë bën 2 deri 3 doza cookie.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 212 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 31 mg |
| sodium | 140 mg |
| karbohidratet | 20 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |