Një gatim i shijshëm i shijshëm, Jack Rose është një nga ato kokteje popullore nga vitet 1920 dhe 30. Emri i saj ka të ngjarë të rrjedh nga fole e applejack dhe dritë u rrit me ngjyrë nga grenadine . Ju mund ta rregulloni pak aromën pa e shqetësuar ngjyrën e bukur të Jack Rose duke zëvendësuar shportën e qershisë, crème de noyaux, Chambord ose ndonjë liker tjetër të kuq për grenadinën.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 1/2 ounces
- liker mollësh
- 3/4 ons lëng limoni (freskët)
- Grenadine për shije
- Dekoroj: kthesë limoni
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker koktej me akull.
- Shkundni mirë.
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
- Dekoroj me kthesë limoni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 265 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 3 mg |
| karbohidratet | 59 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 5 g |