Këto patate të ëmbla janë pjekur dhe formuar në patties, të veshura me thekon misri grimcuar pastaj pjekur në përsosmëri crispy. Është një mënyrë tjetër për të shërbyer patate të ëmbla dhe bën një gjellë të shijshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 filxhanë patate të ëmbla të gatuara
- 1 lugë gjelle i shkrirë
- gjalpë
- 1/3 filxhan qumësht
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1 lugë çaji sheqer
- 2 gota thekon misri grimcuar
Si ta Bëni
- Kombinoje patate të ëmbla , gjalpë, qumësht, kripë dhe sheqer.
- Forma në 6 patties; rrokulliset në cornflakes në pallto.
- Vendoseni në një fletë pjekjeje të përzier dhe piqni në 325 F për 25 minuta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 131 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 9 mg |
| sodium | 54 mg |
| karbohidratet | 24 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 3 g |