Familja e ftohtë e koktejeve përdor sode dhe sheqer për ndjenjën dhe zërin e "fizz" -it. Ato ndryshojnë nga njëri-tjetri me frymën bazë dhe flavors shtuar herë pas here. Në rastin e Fizz Imperial, fryma e zgjedhjes është uiski.
Ndonjëherë quhet Fizz Whiskey, ky top i lehtë është mënyra e përsosur për të shndërruar uiski tuaj të preferuar në një pije të gjatë dhe freskuese për verë ose në çdo kohë kur të doni të shtoni një shkëndijë të vogël për pije tuaj. Është shumë e ngjashme me Highball klasik , dhe thjesht shton një pak të ëmbël dhe të thartë në përzierje për t'i dhënë më shumë thellësi.
Tradicionalisht, uiski i përdorur në këtë recetë është përzier. Megjithatë, ka shumë uiski të mëdha në dispozicion dhe pothuajse asnjë prej tyre punojnë shumë në këtë pije transparente.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces përzier
- uiski
- 1 ons
- lëng limoni
- 1/2 teaspoon sheqer superfine
- 4 ounces
- sodë
Si ta Bëni
- Hidhni uiski, lëng limoni dhe sheqer në një shaker koktej me akull.
- Shkundni mirë .
- Shtrëngoni në një xhami të lartë të mbushur me akull.
- Mbush me sode.
- Ndajeni mirë .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 177 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 10 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 2 g |