Ky koktej është aq i thjeshtë dhe aq i shijshëm sa të mos humbasë. Qumështi dhe Honey përdor vetëm Benedictine dhe qumësht, por mund të shërbehet në dy mënyra të ndryshme - ose të ftohtë apo të ngrohtë - në varësi të disponimit tuaj. Të dyja janë mënyra të mëdha për të shijuar aromën e plotë të likerit në një mënyrë unike dhe të lehtë dhe bën një pije freskuese dimërore .
Nëse jeni duke shkuar për versionin e ngrohtë ju do të dëshironi të jeni të sigurt për të ngrohur qumështin tuaj ngadalë dhe butësisht dhe llokoçis vazhdimisht në mënyrë që të mos gërryehet.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces
- murg benediktin
- 6 ounces
- qumësht (ose të mjaftueshme për të kapur një turi)
- Garniturë: fetë e portokallit
- Garniturë: kanellë
Si ta Bëni
të ftohtë
- Hidheni Benediktinën në një tigan, shtoni akull dhe lartë me qumësht të ftohtë.
- Garnizoni me një fetë portokalli dhe kanellë.
nxehtë
- Top benediktine off me qumësht të ngrohtë në një turi.
Recetë mirësjellje: liker Benediktine
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 116 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 17 mg |
| sodium | 76 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 5 g |