Ashtu si kungull acorn dhe enët kungull mbushur? Bëni një kungull të shëndetshëm vegjetal dhe me fibra të lartë të mbushur me kungull acorn, duke përdorur një mbushje të elbit kokërr dhe veggies. Për një vegan version, përdorni vaj ulliri ose një margarinë vegan në vend të gjalpë.
Kjo recetë është ndarë si një mirësjellje e Këshillit Kombëtar të Ushqimit të Elbave.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan perla perla
- 1/2 filxhan qepë copëtuar
- 1/2 filxhan selino copëtuar
- 1 filxhan copëtuar karrota
- 1/4 filxhan gjalpë, vaj ulliri ose margarinë vegan, të ndarë
- 3 gota perimesh perimesh
- 1/2 lugë trumzë
- 2 kungull i mesëm, i përgjysmuar dhe me fara larguar
- kripë, shije
Si ta Bëni
- Në një tigan të madh mbi ngrohjen e mesme, elb, me qepë, selino dhe karrota në 2 lugë gjelle gjalpë derisa elbi është i lehtë. Shto supë me perime dhe trumzë. Sillni të vlim. Zvogëloni ngrohjen, mbuloni dhe zierni 45 minuta ose derisa elbi të jetë tender dhe lëngu absorbohet.
- Në ndërkohë, vendosni gjysmën e kungujve në një pjatë të pjekur, të prerë poshtë. Piqni në 400 gradë për 30 minuta ose deri sa kungulli është i butë. Hiqeni kungullin nga furra dhe rrotulloni, nderoni anën lart. Sasi e vogël me kripë.
- Gjellë të barabarta pjesë të përzierjes gatuar elb në qendrat e kungull. Hedhin me 2 lugë gjalpë të shkrirë, vaj ulliri ose margarinë vegan.
- Kthimi mbush gjysmën e kungujve në furrë. Piquni në 350 gradë për 20 minuta më gjatë. Bën 4 pjata bujare ose servile për ngrënie.
Për shërbejnë: kalori 408, proteina 12g, yndyrë 13g, karbohidrat 67g, kolesteroli 32mg, fibra 9g, natriumi 731mg.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 437 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1,478 mg |
| karbohidratet | 67 g |
| Fibër diete | 14 g |
| proteinë | 13 g |