Ky recetë sallatë me lulelakër brokoli bën një shtesë të mirëpritur për çdo festë, darkë, pushim ose darkë javore. Kombinimi i flavors - brokoli crunchy dhe lulelakër, pecans ëmbël dhe Kastrati të thata, proshutë kripur dhe një salcë butë - janë si një parti për gojën tuaj.
Kërkoni pecans të përgatitura me xham në pjesën e prodhimit ose të arrë të supermarketit tuaj të preferuar. Emerald është një markë. Ose ju mund të bëni pecans tuaj të spiced .
Mos Mis : Si të merrni fëmijët për të ngrënë sallatë Recipes preferuar sallatë Brokoli
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 feta proshutë (të prera në qendër, mundësisht pa nitrat)
- 4 gota brokoli florets (copëtuar)
- 3 deri në 4 gota florets lulelakër (copëtuar)
- 1/2 filxhan pecans (xham)
- 1/4 filxhan qepë të kuqe (copëtuar imët)
- 1/4 filxhan kastrati të thata (ëmbëlsuar)
- Për salcë :
- 1 filxhan majonezë
- 1/4 filxhan sheqer
- 2 lugë uthull musht molle
- 1/4 lugë çaji kripë (kosher)
Si ta Bëni
- Fry proshutë derisa të freskët. Drain në peshqir letre.
- Sigurohuni që brokoli dhe floret e lulelakta të priten në copa të vogla, të kafshuara. Kjo jo vetëm që e bën sallatë më tërheqëse, por i ndihmon flavors të përzier më mirë.
- Vendi brokoli, lulelakër, pecans, onions dhe Kastrati në një tas sallatë. Toss.
- Shkundni së bashku përbërësit e veshjes. Hidhni mbi përzierjen brokoli-lulelakër, dhe hidhni për të veshur sallatën në mënyrë të barabartë me salcë.
- Kur të gatshëm për të shërbyer, shkërmoqeni proshutën mbi sallatë lulelakër të brokolit.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 152 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 7 mg |
| sodium | 158 mg |
| karbohidratet | 7 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |