Xhenxhefil është një shije e madhe e koktejit e cila është bërë më e popullarizuar në vitet e fundit, veçanërisht që nga lirimi i Domaine de Canton (një liker xhenxhefil). La Coloniale është aq e thjeshtë sa Ginger Martini, por përdor gin në vend të vodka, e cila shton një thellësi për të pirë.
Ajo që ju doni të bëni është të përdorni një gin premium - diçka si Tanqueray ose Martin Miller - për të balancuar profilin e xhenxhefil-botanik të koktej. Shumë nga gins vlerësojnë mungesa e kompleksitetit të nevojshëm për të tërhequr mirë këtë pije. Feta e kastravecit është një prekje e këndshme edhe këtu, sepse shton freski delikate ndaj pijeve dhe punon mirë kundër xhenxhefilit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces
- xhin
- 1 1/2 ounces xhenxhefil liker
- Farë qumështi për garniturë
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shkundni mirë .
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
- Garnizoni me një fetë kastraveci.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 191 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 12 mg |
| karbohidratet | 18 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 3 g |