Ky salcë me bazë salcë me uthull punon po aq mirë sa edhe një leckë si ajo e bën një salcë tavoline. Kjo recetë është shumë e ngjashme me salcën e shërbyer në BBQ të famshëm të Wicker's nga Misuri.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/4 gota uthull musht
- 1 lugë çaji piper i zi
- 2 1/2 lugë çaji kripë
- 1 1/2 teaspoons sheqer
- 4 teaspoons pluhur djegës
- 1 lugë çaji mustardë të thatë
- 1 lugë çaji piper i kuq
- 1/2 lugë çaji
- qimnon terren
Si ta Bëni
1. Kombinoje të gjithë përbërësit dhe kuzhinier për 5 deri 10 minuta për të shpërndarë erëza.
2. Hiq salcë nga nxehtësia dhe le të ftohtë plotësisht para se të përdorni (rreth 20 deri në 25 minuta). Përdorni si një marinadë dhe basting salcë me recetë tuaj të preferuar BBQ.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 6 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 258 mg |
| karbohidratet | 1 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |