Tani mbani në futbollet tuaja - mund të jetë një piknik pa patate ose sallatë makaroni! Kjo ka përbërës të ngjashëm, por është një ndryshim i këndshëm nga zakonisht. Bukuria e kësaj sallate është që aroma e përbërësve të tjerë të kalojë edhe më mirë se sa në sallatë me patate ose makarona.
Kjo ka një pickim për atë nga piper, por është mjaft i butë për të kaluar si "jo me aromë", edhe pse babi gjithmonë snuck Tabasco shtesë ose piper në të, kur askush nuk ishte në kërkim. Kjo bëri komentin, "Unë nuk e kuptoj pse kjo është me erëza, e kam bërë sipas recetës." Babi u ul me kokën e tij poshtë dhe qetësia e tij e ndytë, dukej e pafajshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 gota oriz gatuar (rreth 1 filxhan të papërpunuara, të ftohur)
- 3/4 filxhan me qepë të gjelbërta të prera
- 1/2 copë piper i gjelbër i copëtuar
- 3/4 filxhan majonezë
- 1 1/2 teaspoons mustardë gruri ose mustardë kreol
- 1 1/4 lugë çaji kripë
- 1/2 teaspoon piper i bardhe
- 1/2 teaspoon piper kajsi
- 1/8 lugë çaji salcë Tabasco
Si ta Bëni
- Në një tas të madh kombinoni orizin e ftohur të gatuar me qepë të gjelbër dhe piper zile. Hidhni për të përzier përbërësit.
- Në një tas të vogël, vëna majonezë me mustardë, kripë, piper të bardhë, cayenne, dhe salcë Tabasco.
- Shtoni përzierjen e majonezës me orizin dhe perimet dhe hidheni butësisht për përzierje.
variacionet
- Shto një copë piper të kuq me zile të gjelbër për ngjyrë shtesë.
- Shtoni 1/2 filxhe selino copëtuar në sallatë.
- Mund të shtohet një vezë me zierje të zier dhe të gatuaj me feta vezë të ziera.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Sallatë e copëtuar perimesh dhe Rajs me salcë limoni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 546 |
| Fat i shëndoshë | 21 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 12 mg |
| sodium | 194 mg |
| karbohidratet | 79 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 7 g |