Shalqi është e lehtë, e freskët dhe freskuese. Sorbet është e lehtë, e freskët dhe freskuese. Çfarë mund të jetë një mënyrë më e mirë për të ftohur në një ditë të nxehtë se sa me këtë recetë shalqi sorbet. Ky krijim i lehtë bën një spastrim të shkëlqyeshëm të verës së shijshme ose një ëmbëlsirë të lehtë për një vakt me tropikale.
Çfarë do t'ju nevojitet
- ½ filxhan plus 4 filxhan të skuqura dhe të pastërta shalqi
- ½ filxhan sheqer
- 2 lugë
- lëng limoni
- 1 lugë çaji lime zest
Si ta Bëni
Si për të bërë sorbet shalqi:
Në një tigan të vogël, të sjellë ½ filxhan pure shalqi dhe sheqer në një zierje dhe për të hequr atë nga të nxehtit. Shtoni lëngun e gëlqeres dhe zest dhe lejoni që përzierja të ftohet për 20 minuta. Shtoni 4 gota pure të freskët të shalqinit në përzierjen e pjepër-gëlqeres, dhe pastaj ngrini në një krijues të akullores sipas udhëzimeve të prodhuesit.
Bën 8 servings.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 74 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 19 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |