Kur përkthyer fjalë për fjalë, ponzu do të thotë shënoj uthull. Kjo salcë e thartuar e bërë nga përzierja e lëngut agrume me uthull oriz dhe dashi - dhe më shpesh, por jo gjithmonë salcë soje - quhet salcë ponzu shoyu ose ponzu. Ajo ka një ngjyrë kafe dhe konsistencë të hollë.
Forma komerciale është gjerësisht e disponueshme në dyqanet ushqimore japoneze, por nëse doni të bëni vetë, është tepër e lehtë për të bërë. Salcë me bazë agrume përdoret më së shumti me mish të pjekur në skarë ose me peshk, por është gjithashtu një rënie e zakonshme për sashimi ose enë të nxehta të stilit të tenxhere si shabu shabu . Ajo gjithashtu mund të shërbehet si një salcë zhytjeje për dumplings dhe petë të ftohtë.
Kjo recetë kërkon një depo dashi , e cila është një supë e përdorur në shumë receta japoneze, përfshirë supë miso, enët e kokës dhe salcat siç është kjo. Ju mund të përdorni dyqan të blerë ose të bëni tuajin.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/3 filxhan salcë soje
- 1/4 filxhan lëng limoni fllad shtrydhur ose lëng tjetër agrume
- 1 lugë gjelle uthull oriz
- 1/3 filxhan ose më shumë depo dashi
Si ta Bëni
- Përzihet salcë soje, lëng limoni dhe uthull në një tas.
- Shtoni dashi, duke rregulluar sasinë e dashit në preferencën tuaj.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 32 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1.286 mg |
| karbohidratet | 3 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 3 g |