Këto cookie vegan çokollatë me erëza janë të ngjashme me një melasë ose një cookie të ëmbëlsirave, por me vetëm një aluzion të kakaos për një aromë çokollate. Këto janë një cookie e madhe vegan për Krishtlindje, por më pëlqen biskota melasë gjatë gjithë vitit! Nëse ju pëlqejnë këto biskota me aromë çokollate, ju gjithashtu mund të pëlqejnë këto kakao vegjetare të çokollatës së çokollatës. Kënaquni!
Shih gjithashtu: Koleksioni vegan vegjetar i fundit
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 filxhan miell
- 1 tbsp miell
- 1 1/4 lugë gjelle xhenxhefil (tokë)
- 1 tsp kanellë
- 1/4 karafil (terren)
- 1/4 tsp arrëmyshk
- 1 tbsp kakao pluhur
- 1/2 filxhan
- margarinë vegan
- 1/2 filxhan sheqer (kafe)
- 1/4 melasë filxhan
- 1 lugë çaji buke sode (tretur në 1 1/2 lugë ujë të valë)
- 1/4 filxhan sheqer
Si ta Bëni
Hidhini së bashku miellin, xhenxhefilin, kanellën, karafilët, arrëmyshk dhe kakao në një tas të vogël dhe vendosni mënjanë.
Beat së bashku margarinë dhe sheqer kafe. Shtoni melasë dhe përziejeni mirë. Shtoni gjysmën e përzierjes së miellit dhe përzierjen e sodeve të pjekjes dhe kombinoni mirë. Shto pjesën tjetër të përzierjes së miellit.
Chill, mbuluar për të paktën një orë. Para-ngrohni furrën në 325 gradë.
Brumë lugë në topa 1 1/2 inç, pastaj rrokulliset çdo top në sheqer.
Piqni 13-15 minuta, derisa sipërfaqet fillojnë të përplasen lehtë.
Më shumë Vegan Cookie Recipes:
- Biskota Classic bollgur rrush i thatë
- Buka e ëmbëlsuar me bollgur me boronicë
- Cookies Vegan Gingerbread
- Cookies pa Maple Sheqeri
- Biskota të Sheqerit Lemon
- Makara të lehta të datës
- Gjalpë pa Koke Kërpudhash dhe Biskota për Banane
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 121 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 307 mg |
| karbohidratet | 20 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |