Këtu është cookie klasik, ikonik sheqer - vegan dhe i tenderit dhe me një dash limon për t'i dhënë asaj disa zing. Ndonjëherë mund të jetë e vështirë për të gjetur një recetë për cookies vegan që ka qëndrueshmërinë e duhur pa shtuar ton përbërësish si zëvendësime, por kjo është e thjeshtë dhe e paadornuar. Dhe ndryshe nga recetat e tjera të sheqerit, ky cookie sheqer vegan është mjaft i shijshëm në vetvete; nuk nevojitet krem.
Gjithashtu shih Koleksionin e Fundit vegjetar të cookie recetë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 1/2 filxhan miell
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1/2 lugë çaji sode buke
- 2/3 filxhan sheqer + 1/4 filxhan
- 1 filxhan
- margarinë vegan , para-zbutur
- 1/3 gotë fileto limoni
- 1/4 filxhan
- tofu mëndafshi
- 3 lugë lëng limoni, mundësisht të freskët
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 400 F.
- Shosheni miellin, sode buke dhe kripë së bashku në një tas të mesme.
- Në një tas të veçantë të veçantë, mundi së bashku sheqerin e filxhanit 2/3, margarinë vegan dhe limon deri sa të jetë e qetë dhe me gëzof. Shtoni tofu dhe lëng limoni dhe rrëshqitni derisa të përzihet mirë, pastaj shtoni miellin, sode buke dhe kripë.
- Shto përzierjen e miellit me përzierjen e margaritës dhe përziejeni derisa të kombinohen mirë.
- Forma brumin në topa një inç dhe rrokulliset në sheqer 1/4 filxhan derisa të veshura mirë. Flokët pak dhe piqni për 8-10 minuta derisa të keni pak ngjyrë kafe të artë.
Më shumë Vegan Cookie Recipes:
Biskota Classic bollgur rrush i thatë
Buka e ëmbëlsuar me bollgur me boronicë
Cookies Vegan Gingerbread
Makara të lehta të datës
Gjalpë pa Koke Kërpudhash dhe Biskota për Banane
Ëmbëlsira e çokollatës
Biskota per perzierjen e cake Vegan
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 104 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 174 mg |
| karbohidratet | 11 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |