Ashtu si makarona e limonës? Shtoni këtë vegjetarian limoni pine nut cappellini recetë në repertorin tuaj të enëve të shpejta dhe të lehtë të pastave që mund të ktheheni në një natë të zënë kur doni të plotësoni, por thjesht mos u pëlqeni të gatuani. Nëse nuk keni brokoli të freskët në dorë, bastisni frigoriferin tuaj dhe hidhni në disa veggies të ngrira të ngrira, gjithçka që keni në dorë. Bëni të gjitha me disa djathë parmesan ose maja ushqyese, nëse jeni vegan.
Çfarë do t'ju nevojitet
- Makarona me gjysmë pound (unë si makarona e flokëve të engjëllit capellini ose predha të vogla) të përgatitura sipas udhëzimeve të paketës
- 1 filxhan brokoli, i copëtuar i vogël dhe lehtë i avulluar
- 3 tbsp vaj ulliri me cilësi të mirë
- 1 hudhër karafil, i grirë
- 1 tbsp lëng limoni të freskët
- Zest nga 1/2 limon
- 2 tbsp arra pishe
- Kripë për shije
- Piper për shije
Si ta Bëni
- Përgatitja e makaronave sipas udhëzimeve të paketës. Drain mirë.
- Avulli ose brokoli mikrovalë vetëm deri në tender. Le menjane.
- Sautee hudhër në vaj ulliri për vetëm një minutë apo dy. Hiqeni nga nxehtësia, pastaj lëvizni në lëng limoni dhe shije limoni.
- Në një tas të madh, kombinoni makarona, brokoli, vaj ulliri, limoni dhe hudhra dhe arra me pisha, duke hedhur butësisht për të kombinuar. Sezoni bujarisht me kripë dhe piper, për shije.
- Gëzoni veglat vegjetariane dhe veganin tuaj limon të shpejtë dhe të lehtë!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 391 |
| Fat i shëndoshë | 14 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 8 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 96 mg |
| karbohidratet | 57 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 11 g |