Ky recetë me fondue me çokollatë është kaq i pasur, askush nuk do të dyshojë se është vegan. Vetëm të jetë i sigurt për të përdorur një çokollatë vegan që nuk përmban asnjë produkt të qumështit. Nëse keni një shitore ose furrë meksikane në afërsi, merrni një copë dulce (bukë të ëmbël) për zhytje. Nëse keni nevojë për një recetë për një fondue të çokollatë vegan pa qumësht, kjo është ajo që duhet provuar.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan vegan margarinë
- 8 ounces çokollatë vegan çokollatë (ose çokollatë e errët)
- 2 lugë miell miell
- 1/2 filxhan shurup misri
- 1/2 teaspoon vanilje
- 2 lugë qumësht soje
- 1/4 filxhan Kahlua ose liker tjetër i aromatizuar (opsional)
Si ta Bëni
- Shkrini margarinë vegan , çokollatë vegan dhe qumësht soje së bashku në një tigan mbi nxehtësi shumë të ulët ose përdorni një kazan të dyfishtë për të siguruar që çokollata të mos digjet.
- Pasi të shkrihet, hiqni nga nxehtësia, shtoni pjesën tjetër të përbërësve, kombinoni mirë dhe transferoni në një tenxhere fondue për t'u ngrohur. Shërbyer me fruta të freskëta, tortë me kile, ose bukë të ëmbël.
Më shumë Vegan Fondue Recipes
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 676 |
| Fat i shëndoshë | 33 g |
| Fat i ngopur | 16 g |
| Fat i pangopur | 11 g |
| kolesteroli | 3 mg |
| sodium | 502 mg |
| karbohidratet | 83 g |
| Fibër diete | 8 g |
| proteinë | 7 g |