Çfarë është më mirë se djathi vegan? Fondue e djathit vegan! Ajo thjesht nuk ka shumë më të mirë, ose më shumë lehtësues, sesa vegjetarian vegan fondue.
Kjo recetë është një fondue e lehtë me djathë shtëpiake duke përdorur djathë vegan! Nëse ju pëlqen fondue dhe keni një tenxhere fondue, këtu është se si të bëni një fondue vegjetariane të butë dhe të butë, e përkryer për një vegjë vegjetarian elegante dhe nostalgjike dhe një meze pa ushqim për qumësht ose ushqim partiak.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan
- qumësht soje
- 2 lugë margarinë vegan
- 1/3 filxhan vegan djathë (kub)
- 1 lugë çaji
- tahini
- 2 lugë maja ushqyese
- 1/2 lugë çaji pluhur hudhër
- vizë lidhëse
- kripë (për shije)
- piper shije (për shije)
Si ta Bëni
- Në një tenxhere fondue mbi nxehtësinë mesatare dhe të ulët, shkrihet margarina vegan , qumësht soje dhe djathë soje . Shtoni tahini dhe llokoçis derisa të kombinohen. Shtoni përbërësit e mbetur.
- Ju mund të keni nevojë të shtoni pak më shumë djathë ose qumësht soje për të marrë konsistencën që dëshironi.
- Përdorni perime të freskëta, copa të bukës franceze ose salcë me salcë tofu.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 194 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 21 mg |
| sodium | 320 mg |
| karbohidratet | 8 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 7 g |