Një recetë klasike dhe tolerante me lëng vegjetariane me fasule të zeza dhe shumë djathë çedarësh. Me shumë qumësht të pasur dhe gjalpë, kjo nuk është një fasule dhe djathë dip për ata në një dietë, por është absolutisht e shijshme! Fasule e zezë dhe djathë dip recetë mirësjellje e Bush's ® Fasule.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan gjalpë (ose margarinë)
- 1 qepë të madhe (copëtuar imët)
- 2 karafil hudhër (shtypur)
- 1/3 filxhan me miell gjithpërfshirës
- 2 gota qumësht
- 2 8 ons paketa cheddar djathë (copëtuar)
- 2 kanaçe fasule të zeza (15 ounces secila, shpëlarë dhe drenazhuar)
- 1 4,5 ons mund gjelbër chiles (copëtuar)
- 1 lugë çaji vegjetarian salcë Worcestershire
- 1/4 lugë çaji piper i kuq (toka)
Si ta Bëni
- Shkrihet gjalpë në një tenxhere të madhe supë mbi nxehtësinë e mesme; shtoni qepë dhe sautee 8 minuta. Add hudhër dhe sautee 2 minuta ose deri qepë është tender.
- Llokoçis në miell derisa të qetë; përzierje kuzhinier, nxitje të vazhdueshme, 1 minutë. Gradualisht shtoni qumësht, nxitje vazhdimisht, deri thickened. Shto djathë, duke nxitur vazhdimisht mbi nxehtësinë e ulët derisa djathi shkrihet.
- Llokoçis në fasule të zeza dhe përbërësit e mbetur, duke nxitur butësisht deri në përzierjen e nxehtë. Shërbyer të ngrohtë me patate të skuqura ose krisur.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 498 |
| Fat i shëndoshë | 18 g |
| Fat i ngopur | 9 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 42 mg |
| sodium | 442 mg |
| karbohidratet | 58 g |
| Fibër diete | 15 g |
| proteinë | 27 g |