Ky kombinim i perimeve nuk është fare i zakonshëm, gjë që më ka befasuar kur kam kërkuar për të. I dua ngjyrat e bizele dhe misër së bashku, dhe cilësi dhe shije të tyre janë gjithashtu komplementare. Dy veggies janë të ëmbël, të vogla, dhe i shëndoshë dhe i përsosur kur përzihet së bashku me gjalpë, kripë hudhër, dhe trumzë. Ju mund të përdorni seasonings të tjera nëse dëshironi; shtoni disa pluhur hudhër, ose përdorni basil ose borzilok në vend të lë trumzë.
Shërbyer këtë recetë të lehtë dhe super të shpejtë së bashku me çdo gjë, nga pulat e pjekura në mish në një biftek të pjekur në skarë ose peshk. Është pjatë perfekte.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota bizele të ngrira baby
- 2 gota të bardhë dhe ari misri të ngrirë
- 2 Ttablespoons gjalpë
- 1/2 lugë çaji kripë hudhër
- 1/2 lugë çaji gjethe të thara trumzë
Si ta Bëni
Vendosni bizele dhe misër në një pjatë të sigurtë me mikrovalë. Sasijeni perimet me ujë 1/4 filxhan.
Mbulo tavolinën me përfundimin e plastikës ose kapakun, tërhiqni një qoshe për të çarë, dhe përzierni perimet në të larta për 6 minuta. Llokoçis perimet butësisht. Pastaj mikrovalë bizele dhe misri, të zbuluara, për 2 minuta më gjatë.
Derdhni mirë perimet dhe kthejeni ato në pjatën e tavës. Shto gjalpë dhe seasonings në perime.
Llokoçis butësisht, pastaj mikrovalë, zbuluar, për 1 minutë më shumë derisa gjalpi është i shkrirë dhe perimet janë të nxehtë. Le të qëndrojë për 2 minuta në një sipërfaqe të fortë, kështu që nxehtësia të shpërndahet në mënyrë të barabartë, të përzihet me butësi dhe të shërbejë menjëherë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 523 |
| Fat i shëndoshë | 47 g |
| Fat i ngopur | 29 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 121 mg |
| sodium | 290 mg |
| karbohidratet | 22 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 6 g |