Mjaltë dhe gjalpi i japin këto patate të ëmbla shije shtesë, dhe ata janë të lehtë për të bërë në tenxhere të ngadaltë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 deri në 5 patate të ëmbla të mëdha, të prera dhe të prera në kube prej 1 inç, rreth 8 deri në 10 gota
- 1 filxhan sheqer ngjyrë kafe, e mbushur
- Lëng dhe zest i imët i integruar me 1 portokall
- 1/4 filxhan mjaltë
- 4 lugë gjelle gjalpë
- 1/2 teaspoon vanilje
- 1 1/2 lugë çaji
- kanellë
- Dash arrëmyshk
Si ta Bëni
- Thye lehtë enën; organizoni kube patate të ëmbla në tenxhere të ngadalshëm.
- Kombino përbërësit e mbetur dhe ngrohni në mikrovalë ose në stovetop në një tigan.
- Llokoçis për përzierje dhe pour përzierje mbi kube patate e ëmbël.
- Mbulo dhe kuzhinier në LOW për 6-8 orë, derisa patatet janë të tenderit.
Më shumë Recipes patate të ëmbël
Ravioli me patate të ëmbël me prevede me gjalpë të pjekur
Krem i ëmbël patate të pjekur me pecans
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 417 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 15 mg |
| sodium | 106 mg |
| karbohidratet | 89 g |
| Fibër diete | 8 g |
| proteinë | 5 g |