Një boronicë e lehtë shijon recetë duke përdorur kernele të freskëta ose të ngrira dhe një portokalli të freskët. Kjo relish është një shoqërim i shijshëm për një zog të pushimeve ose ju mund të shërbeni atë me mish derri ose lojë të egër.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota Kastrati (të ngrira ose të freskëta, të shpëlara dhe të drenazhuara)
- 1 portokalli e madhe
- 3/4 filxhan sheqer (ose për shije)
Si ta Bëni
- Pritini mirë kastravecat në përpunuesin e ushqimit ose vendosni përmes mulli të mishit.
- Peel portokalli, pa shumë e pith e bardhë, rezervuar lëvozhgë; hiqni farat dhe membranën e bardhë. Vendos portokalli dhe portokalli zhvishem përmes mulli ose pres në përpunuesin e ushqimit.
- Mix të gjithë përbërësit së bashku dhe ruani në enën e mbuluar në frigorifer. Ftohuni disa orë para se të shërbeni.
Duke kërkuar diçka të ngrohtë dhe më afër një salce?
Provoni këtë tenxhere të ngadaltë me portokall boronicë .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 77 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 20 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |