Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan miell me gjithë qëllime
- 3/4 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 1/4 lugë çaji kripë
- Opsionale: 1 lugë gjelle majdanoz (të freskët, copëtuar)
- 1 lugë gjelle gjalpë të ftohtë
- 1/3 filxhan qumësht
Si ta Bëni
Në një tas të mesëm, kombinoni miellin, pluhurin e pjekjes dhe kripën. Me një blender pastë, punojnë gjalpë në përzierje miell derisa ajo i ngjan cornmeal. Llokoçis në qumësht me një pirun vetëm derisa të përzihet dhe ju keni një brumë të butë.
Vendoseni brumin në një sipërfaqe me flour. Vendosni një copë mbyllëse plastike mbi brumin dhe le të pushoni për 5 minuta. Lënia e përfundimit të plastikës në brumë, rrokulliset në rreth 1/2 deri në 3/4-inch trashësi.
Pritini në sheshe.
Vendi në merak, mbuloni tenxhere fort, dhe ziej merak për rreth 20 minuta, derisa të lehta dhe të palëvizshëm.
Bën 6 deri në 8 dumplings.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Dumplings Bazë Me Mix Biscuit
Mish viçi me verë të kuqe dhe dumplings
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 78 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 7 mg |
| sodium | 234 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |