Kjo byrek me perime e pamundur është e ngjashme me një quiche. Nëse nuk jeni të njohur me "piesat e pamundura", ato bëhen me vezë dhe pjekje për peksim, së bashku me perime dhe nganjëherë mish. Kombinimi i flavors bën për një drekë të shijshme ose brumë byrek, dhe përzierje biskotë vendoset në fund, duke i dhënë atë një grimë e kore.
Ky version përfshin brokoli të copëtuar ose lulelakër ose një kombinim i të dyjave. Piper i copetuar dhe qepja shtojne me shume shije dhe ngjyre ne pjate.
Për një byrek të ndritshëm, shtoni disa proshutë, proshutë të kuqërremë ose mish terren të mbushur në mbushje.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 1/2 filxhanë copëtuar brokoli ose lulelakër, ose një kombinim i të dyjave
- 1/2 filxhan qepë copëtuar
- 1/2 filxhan
- piper i gjelbërt ose piper i kuq
- 1 filxhan (4 ounces) djathë të copëtuar me çadër
- 1 1/2 gota qumësht
- 3/4 filxhan blerë ose
- përzierje shtëpiake pjekje shtëpi
- 3 vezë të mëdha
- 1 lugë çaji kripë
- 1/4 lugë çaji piper
Si ta Bëni
- Ftohni furrën në 400 F. Pjatë me byrek me yndyrë të lehtë.
- Në një tigan, të sjellë rreth 1 inç e ujit të kripur në një çiban (rreth 1/4 lugë çaji kripë për çdo 1 filxhan me ujë). Gatuaj brokoli dhe / ose lulelakër deri në tender; ikni mirë.
- Kombinoje brokoli, qepë, piper i gjelbër, dhe djathë në pjatë me byrek.
- Vendoseni qumështin, përzierjen e biskotave, vezët, kripën dhe piperin në blender; procesi në shpejtësi të lartë për rreth 15 sekonda, ose deri sa të qetë. Hidh përzierje në pjatë me byrek.
- Piqni 35 deri në 40 minuta ose derisa të duket kafe dhe thika e artë të pastra.
- Le të qëndrojë 5 minuta para se të shërbejnë.
- Garnizoni sipas dëshirës. Ftojmë çdo byrek me perime të mbetur.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 235 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 149 mg |
| sodium | 338 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 14 g |