Ky recetë e shpejtë dhe e lehtë e pulës është një punë e lehtë për t'u përgatitur dhe pjekur. Shërbejeni këtë tavë me pulë dhe brokoli me petë të nxehtë gatuar ose oriz dhe një sallatë të hedhur ose domate të freskëta feta.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 mund (10 3/4 ounces) kondensuar krem supë kërpudha
- 1/3 filxhan
- qumësht ose gjysmë e gjysmë
- 2 gota pule gatuar, cubed
- 2 lugë gjalpë të shkrirë
- Dash e arrëmyshk
- Dash e piper i zi
- 1 1/2 deri në 2 gota brokoli të ngrirë të copëtuar, të gatuar dhe të drenazhuar
- 1/3 filxhan djathi i parmezuar i integruar
Si ta Bëni
- Gjalpë lehtë një gjellë 1 1/2 deri në 2-litër pjekje ose tavë. Furrë ngrohëse në 375 F.
- Në një tas të madh kombinoni kremën e supës së kërpudhave , qumështit ose gjysmën e gjysmë, pulën e grirë, gjalpë, arrëmyshk, piper dhe brokoli. Përzierni përbërësit tërësisht.
- Kthejeni përzierjen në gjellë të përgatitur për pjekje dhe spërkatni djathin e parmesanës mbi majën.
- Piqni për rreth 25 minuta, ose derisa të nxehtë dhe me flluska.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 683 |
| Fat i shëndoshë | 55 g |
| Fat i ngopur | 29 g |
| Fat i pangopur | 17 g |
| kolesteroli | 219 mg |
| sodium | 284 mg |
| karbohidratet | 8 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 39 g |