Unë e quaj këtë gjalpë badiava banane smoothie recetë "Elvis Special", sepse sanduiç i tij i preferuar ishte gjalpë badiava me banane dhe mjaltë. Kjo gojëmjaltë do t'ju japë ton energji për të vazhduar gjatë gjithë ditës.
Nëse nuk keni kohë për të ngrirë feta banane paraprakisht, përdorni vetëm banane të rregullta dhe shtoni më shumë akull. Dhe nëse ju pëlqen, ju mund të zëvendësoni qumështin e rregullt (të tërë ose të ulët yndyrë), qumështin e bajames ose edhe qumështin e kokosit për qumështin e sojeve në këtë recetë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota feta banane të ngrira (rreth 2 banane të mesme)
- 1 filxhan chunks ngrirë pineapple
- 1 filxhan akull
- 1-1 / 2 gota qumësht soje vanilje
- 1/4 filxhan gjalpë badiava
- 1/4 filxhan vanilje kos
- 2 Tbsp. mjaltë
Si ta Bëni
Garnizoni me kikirikë të copëtuar, nëse dëshironi, dhe shërbejeni menjëherë.
- Vendosni feta të banane të ngrira, copa të pjekura të ananasë dhe akull në fund të një blender ose tas të punës të një përpunuesi ushqimor, të pajisur me një teh metalik.
- Hidh qumësht sojë mbi fruta.
- Shtoni përbërësit e mbetur. Pure deri sa të qetë. Nëse blender nuk duket të jetë dërrmuese chunks pineapple mjaft mirë, ndaluar atë. Push pineapple poshtë me një lugë. Rifillo, fillo përsëri.
Mos Mis: Recipes Smoothie fëmijët do të duan
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 401 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 3 mg |
| sodium | 158 mg |
| karbohidratet | 69 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 10 g |