Kjo domate e gjelbër shijon recetën me lakër dhe qepë, së bashku me speca zile dhe domate të gjelbra, është e sigurtë se do të përziej çdo pjatë të përshtatshme me bukurin e saj jugor. Ëmbëlsira është e ngjashme me një tjetër popullore të shijshme Jugore - chow-chow .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 qepë kuart
- 1 kuart lakër (toka, rreth 1 kokë të madhe)
- 1 kuart domate të gjelbra (tokë)
- 18 bell peppers (një kombinim i gjelbër, të kuqe, dhe ngjyra të tjera, tokë)
- 1/2 filxhan kripë
- 6 gota sheqer
- 4 gota uthull
- 2 gota ujë
- 2 lugë farë selino
- 1 1/2 lugë çaji shafran i Indisë
Si ta Bëni
- Kombinoje qepë, lakra, domate të gjelbërta, speca zile dhe të kuqe dhe kripë; mbuluar dhe le të qëndrojë brenda natës.
- Në mëngjes, dilni mirë. Vendosni perimet në një kazan të madh; shtoni sheqer, uthull, ujë, fara selino dhe shafran i Indisë.
- Ziej për 20 minuta, duke nxitur shpesh.
- Pako në kavanoza të nxehtë të sterilizuara.
- Seal dhe proces në një kazan me ujë të valë për 5 minuta. (1.001 deri 6.000 këmbë, procesi 10 minuta)
Shënim: Specat e kuqe të zi mund të jenë të shtrenjta, por ato janë më të ëmbla dhe shtoni ngjyrë të shijshme.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 45 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 444 mg |
| karbohidratet | 11 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |