Djegëse dhe e ëmbël, kjo është një Margarita për shpirtin gjysmë aventurous. Ngrohja që jep kjo pije është në të vërtetë delikate, dhe kjo është për shkak të përdorimit të tequila ëmbël reposado kundrejt një blanco të papërpunuar. (Don Julio është një nga opsionet më të mira.) Ëmbëlsia e Grand Marnier-it me konjak dhe nektar agave ndihmon gjithashtu të shuajë spikinessin e jalapenit, duke e bërë pije shumë të këndshme dhe të këndshme.
Gjithashtu ndihmon në mënyrë të konsiderueshme në qoftë se ju hiqni fara nga piper më parë, pasi që është ajo ku shumica e nxehtësisë vjen nga. Për këtë pije, fetë piper dhe hiqni placentën e bardhë dhe të gjitha fara. Kjo do të japë një aromë të shijshme piper me më pak erëz dhe gjithmonë mund të përdorni më pak feta që i përshtaten shijes tuaj. Në shumicën e rasteve, një jalapeno mund të përdoret për të krijuar të paktën dy pije.
Një fjalë e kujdesit: Kur është fjala për ndonjë pije që përdor speca, përpjekja për një "sa të nxehtë mund ta bëj këtë" sfidë është e papërshtatshme - le të themi vetëm se pirja e gjërave tepër pikante është shumë më ndryshe se të hahet!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 ounces
- Tequila Don Julio Reposado
- 1 ons
- lëng limoni (i freskët)
- 1 piper jalapeno (fara hequr dhe feta)
- 1/2 ons Grand Marnier liker portokalli
- 1 spërkatje e
- bitters portokalli
- 1 spërkatje e
- agave nektar
Si ta Bëni
- Shkundni jalapeno në një shaker kokteje .
- Shtoni përbërësit e mbetur dhe akullin.
- Shkundni mirë .
- Tërhiqeni në një xhami të lartë mbi akull ose në një xhami koktej pa akull.
- Garniturë me një jalapeno.
Recetë mirësjellje: Don Julio Tequila
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 72 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 6 mg |
| karbohidratet | 17 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 1 g |