Kokrra e pasionit mund të përshkruhet më së miri si një kozmos kozmike. Ngjashëm me Cosmopolitan , ky recetë përdor një përzierje të boronicës, gëlqeres dhe portokallit . Në këtë rast, Grand Marnier përdoret në vend të Cointreau, e cila është një çift i bukur me tequila.
Receta origjinale bën thirrje për një tequila ari, por ndjehen të lirë për të eksperimentuar, sepse ka aq shumë tequila të mëdha për të zgjedhur. Për një profil më pak të errët të aromës, provoni një tequila reposado .
Kjo recetë krijon ose një koktej të madh ose dy kokteje më të vogla, duke e bërë atë një mundësi të shkëlqyeshme për datën e natës.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces tequila
- 3 ounces
- lëng boronicë
- 1 ons
- lëng limoni
- 2 ounces portokalli liker (Grand Marnier)
- Garniturë: fetë e limonit
Si ta Bëni
- Hidh tequila, lëng boronicë, dhe lëng limonit në një shaker koktej me kube akulli .
- Shkundni mirë .
- Tendohuni në një xhami të ftohtë.
- Splash me Grand Marnier.
- Dekoroj me fetë e gëlqeres.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 129 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 37 mg |
| sodium | 28 mg |
| karbohidratet | 7 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 12 g |