Keto trajtime me gezozhe, me shije frutash me xhelatine marrin emrin e tyre nga karamele te blera, te shitur shpesh ne kinema. Për fat të mirë, ky version prodhon një karamele që është më e lehtë në punën dentare. Ju mund të zëvendësoni puree të tjera të frutave - të tilla si butë ose ferrë - për pure të dredhëzave.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces xhelatinë unflavored
- 1 filxhan sheqer
- 2 1/2 filxhan pure luleshtrydhe (i tendosur)
- 1/2 filxhan granulated (ose sheqer superfine për pallto, pak a shumë sipas nevojës)
Si ta Bëni
1. Përgatitni një pan katror prej 6 inç duke lagur me lagështirë me ujë dhe duke larë një thikë ose thikë cookie.
2. Llokoçis së bashku xhelatinën dhe sheqerin në një tigan të mesëm, pastaj shtoni pure dhe ujë 2/3 filxhan.
3. Llokoçis mbi ngrohjen e mesme derisa sheqeri dhe xhelatina të treten.
4. Sillni një çiban, pastaj mbuloni dhe zieni për 5 minuta.
5. Derdhni në kripën e përgatitur dhe lejoni që të vendosni plotësisht.
6. Pasi të vendosni, dilni nga pan mbi letër të ngjyrosur.
Pritini në sheshe ose forma me mjetin e përgatitur, të lagur sipas zgjedhjes suaj.
7. Bëni karamele në sheqer të grimcuar ose superfine.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 48 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 4 mg |
| karbohidratet | 11 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 2 g |