Recetë të modës së vjetër të gjelbër me domate.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 quarts domate (jeshile, copëtuar)
- 1 1/2-quarts mollë arti (peeled, copëtuar)
- 2 gota rrush të thatë
- 1 filxhanë
- 1/2 filxhan citron karamel i kuqëruar (lëvozhgë limoni ose portokalli)
- 2 lugë çaji kanellë terren
- 1/4 lugë gjelle allspice terren
- 1/4 lugë çaji karafil terren
- 1 1/2 deri 2 teaspoons kripë
- 3 gota sheqer kafe (paketuar fort)
- 3/4 filxhan uthull
- 1/4 filxhan lëng limoni
Si ta Bëni
- Kombinoje të gjithë përbërësit në një tigan të madh. (Hiqni karafil nëse keni ndërmend të ngrini mishin e qumështit.)
- Gatuani përzierje ngadalë derisa të jetë e butë dhe e trashë, rreth 1 orë ose më shumë. Llokoçis shpesh për të parandaluar fërkimin.
- Për të mundeni, derdhni përzierjen e vluar në kavanoza të nxehta, sterile, duke lënë një hapësirë prej 1/2 inç; vulos menjëherë.
- Procesi në një banjë me ujë të valë për 20 minuta. Shitore në një vend të ftohtë të thatë.
- Për të ngrirë, paketoj patëllxhan të ftohtë në kavanoza ose kontejnerë të ngrirësit, duke lënë rreth një inç hapësirë për zgjerim. Sigurohuni dhe ngrini menjehere.
Më shumë domate të gjelbërta
Domate Classic Fried Green
Domate me djathë të gjelbër II
Oven Fried Green Tomatoes
Ketchup i gjelbër domate
Domate të pjekura të gjelbra
Domate Classic Fried Green
Domate me djathë të gjelbër II
Oven Fried Green Tomatoes
Hash gjelbër domate
Cake Tortë e Gjelbër
Turshi gjelbër domate
Chutney gjelbër domate
Shijoni gjelbër domate
Indeksi i gjelbër i domates
Recipes domatesh
Turshi dhe ruan
Enët perimesh
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 95 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 109 mg |
| karbohidratet | 25 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |