Në Japoni, kabayaki është një mënyrë e zakonshme për të gatuar peshk, sidomos eel ( unagi ). Përgatitja përfshin fluturimin, gutting dhe deboning peshk, dhe pastaj prerja fileto në copa të filetuar mbi skewers. Pjesët e peshkut janë zhytur në një salcë me salcë soje të ëmbël, të quajtur salcë kabayaki, e cila është shumë e ngjashme me salcë teriyaki. Pastaj fileto janë pjekur në skarë ose pjekur, salcë duke krijuar një jashtme të freskët dhe të freskët.
Edhe pse kjo salcë është tradicionalisht dhe më shpesh shërbehet me ngjala, ajo është gjithashtu e shijshme në salmon, si dhe peshk të tjera të tilla si mustak dhe bas deti. Duke kërkuar pak përbërës dhe pak kohë për të gatuar, kjo është një recetë ideale për një darkë të zënë. Por është gjithashtu mbresëlënëse sa duhet për t'i shërbyer mysafirëve.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan salcë soje
- 1/2 filxhan mirin (verë e ëmbël e orizit)
- 1/4 filxhan sheqer
Si ta Bëni
- Derdhni të gjithë përbërësit në një tigan dhe vendosni mbi nxehtësinë mesatare.
- Sillni një çiban dhe më pas zierni mbi nxehtësinë e ulët për disa minuta. Hiqni nga nxehtësia dhe freski përpara se të përdorni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 367 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 7,480 mg |
| karbohidratet | 60 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 13 g |