E shkëlqyeshme në ngjyrë dhe shije, ky version i butë i qumështit është i mrekullueshëm me një fetë bukë me gjalpë për një darkë të lehtë ose si kursin e parë në një darkë. Kjo recetë është e mrekullueshme për muajt e dimrit kur domate të freskëta janë të shtrenjta ose të vështira për t'u gjetur.
Shërben 4
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 ½ quarts supë me perime ose ujë
- 1 qepë të mesme, copëtuar imët
- 1 patate të mëdha Yukon, feta hollë dhe copëtuar
- 1 kërcell selino, copëtuar imët
- 1 karotë të madhe, copëtuar imët
- 1 12 oz. mund
- domate diced , nuk ka kripë shtuar
- 1 6 oz. mund paste domate
- 1 filxhan kos të padëshiruar plain soje (të tilla si Wild Wood)
- Kripë dhe piper, për shije
Si ta Bëni
1. Sillni stokun e perimeve ose ujin në një çiban në një stok të 3 ose më të madh, duke shtuar në qepë, patate, selino dhe karrota. Boil deri perimet janë të tenderit, rreth 10 minuta.
2. Kthejeni nxehtësinë në mes të ulët. Shto në enën e domate të kuq dhe domate paste, nxitje deri kombinuar, të mbuluar tenxhere dhe le të ziej për 20 minuta.
3. Fikni nxehtësinë. Me kujdes, një filxhan në një kohë, pastroni përzierjen në një blender ose procesor të ushqimit derisa supë është konsistente.
4. Shtoni lëngun përsëri në tenxhere dhe llokoçoni kos, kripë dhe piper soje. Nxehtësia deri në temperaturën dhe konsistencën e dëshiruar. Shërbyer nxehtë, garniturë me pak kos kos soje ose bimë të freskëta nëse dëshironi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 257 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 8 mg |
| sodium | 711 mg |
| karbohidratet | 51 g |
| Fibër diete | 9 g |
| proteinë | 12 g |