Ky koncentrat bën një pije vërtet të shijshme, të etur-shuarje që është e përkryer për verën! Përgatitni një shishe dhe mbajeni në frigoriferin tuaj për ato ditë të nxehta.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 12 limon (lëng i hequr dhe i tensionuar)
- 1 lëkurë limoni
- Copëza prej 3 inç xhenxhefil (i integruar dhe pastaj tul i shtrydhur për të hequr lëngun)
- 8 karafil
- 1/2 një arrëmyshk
- 1 lugë gjelle aniseed (fara kopër / saunf)
- 2 paund sheqer
Si ta Bëni
- Vendos karafil, arrëmyshk , dhe anise në një mulli të pastër, të thatë kafe dhe bluaj me një pluhur gjobë.
- Vendosni 1 litër ujë në një tigan të thellë dhe sillni një vlim në nxehtësi të lartë. Shto erëza pluhur, ziej dhe piqem për 5 minuta.
- Shtoni sheqerin dhe vlim derisa të merrni shurup me qëndrueshmëri gjysmë fije. Shikoni Si të Bëni Shurup Sheqeri për më shumë detaje. Sapo shurupi është i gatshëm, hiqni nga nxehtësia dhe lejoni të qetësoheni. Sedimentet e erëzave do të vendosen gjatë kësaj kohe.
- Shtrëngoni shurupin e pjekur në një tas tjetër. Shtoni lëng limoni dhe xhenxhefil në shurup dhe përzieni mirë.
- Hidheni në një shishe (përdorni një gyp) dhe ruani në frigorifer.
- Për të shërbyer, derdhni kungull Lemon Ginger në një gotë të gjatë, sipas shijes dhe shtoni akull grimcuar dhe ujë të ftohtë. Llokoçis, zbukurojeni me një fetë gëlqereje / limoni dhe shërbejeni!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) |
|---|
| kalorive | 940 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 11 mg |
| karbohidratet | 245 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 2 g |
(Informacioni i të ushqyerit mbi recetat tona llogaritet duke përdorur një bazë të të dhënave të përbërësve dhe duhet të konsiderohet një vlerësim. Rezultatet individuale mund të ndryshojnë.)