Ky recetë marokene me aromë kafeje është i përshtatshëm për pirja në një krijues automatik pikimi, stovetop Moka, ose shtyp francez kafeje. Aromat e aromave shtojnë aromë ekzotike, pa e dërrmuar; për më shumë shije, shtoni xhenxhefil opsional dhe piper i zi.
Nëse nuk keni një mulli me kafe / erëz, zëvendësoni kafe të tokës dhe erëra tokësore. Ngjitini së bashku për përzierje.
Për një tjetër ndryshim të kafesë, provoni këtë recetë. Duke kërkuar për një version më të shpejtë ?, provoni këtë Maroken Instant Spiced Coffee Recipe.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan fasule kafe (ose fasule ekspres)
- 1 lugë gjelle cinnamon terren
- 1 ose 2 tërësi
- karafil
- Fara nga 3 ose 4 pods kardamom
- 1/4 lugë çaji
- arrëmyshk (i integruar fllad)
- Opsionale: 1/4 lugë çaji xhenxhefil terren
- Opsionale: 1/4 lugë çaji
- piper i zi
Si ta Bëni
- Vendosni të gjithë përbërësit në një mulli dhe përpunim të kafesë. Kafja me aromë përdoret më së miri menjëherë. Nëse ju nuk keni nevojë për të gjithë, ruani kafenën me aromë në një enë të fortë dhe të pastër.
- Përdorni kafe të pjekur, një deri në dy lugë për shërbyer, për të ngrënë kafe të pjekur ose ekspres. (Shënim: Erëzat e tokës mund të bllokojnë shportën e filtrit në krijuesit e ekspresave elektrikë, kështu që metodat e tjera të birrës janë të preferuara.)
- Shërbejeni kafe të zier, ose me sheqer dhe qumësht të nxehtë sipas dëshirës.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 67 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 8 mg |
| karbohidratet | 13 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 4 g |