Kjo recetë për një salcë bazë të reduktimit të frutave është aq e lehtë! Kjo salcë e shijshme është e përkryer për desserts ose mbi waffles ose pancakes për mëngjes.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota frutash (manaferrat e freskët ose të ngrirë, mangos, pineapples ose pjeshkë punojnë më së miri)
- 1/2 filxhan lëng portokalli
- 1/2 filxhan sheqer
- 1 lugë çaji niseshte misri
Si ta Bëni
- Shto të gjithë përbërësit në një tigan të mesëm dhe të sjellë një çiban.
- Ulja në një ngrirje të ngadalshme, nxitje shpesh derisa fruta të zbutet, rreth 5-10 minuta.
- Lejoni të ftoheni para se të shërbeni mbi akullore, brownie, qumështor ose ndonjë mënyrë tjetër që mund të mendoni!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 42 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 13 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 1 g |