Vetëm emri i kësaj pjate duket i përzemërt dhe i shijshëm . Ky vend i mëngjesit është një përzierje e mrekullueshme e vezëve, patateve, proshutës dhe djathit, së bashku me specat e copëtuara dhe qepët. Është një tigan të gjitha-në-një mëngjes .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 feta proshutë, të prerë në copa 2 inç
- 1/4 filxhan copëtuar piper i gjelbër zile
- 2 lugë qepë të copëtuar finely
- 6 gota patate të kubuara të gatuara
- 1/2 filxhan copëtuar
- djathë të mprehtë çedar
- 6 vezë, rrahur lehtë
- kripë dhe piper, për shije
Si ta Bëni
- Në një tigan të madh të rëndë, kuzhinier proshutë mbi ngrohjes mesatare deri freskët. Hiq proshutën për t'u kulluar. Derdhni të gjitha, por 3 lugë proshutë drippings.
- Ngrohni drippings mbetur në tigan deri cëcëritës. Shto piper bell, qepë dhe patate; kuzhinier, nxitje të butë derisa cubes patate janë browned.
- Sasi e vogël e djathit të copëtuar mbi përzierje dhe llokoçis derisa të shkrihet.
- Shtoni vezët dhe kuzhinierët, duke nxitur butësisht, derisa vezët të vendosen. Sezoni me kripë dhe piper.
- Sasi e vogël proshutë shkrirë mbi vezë dhe të shërbejë nxehtë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 290 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 231 mg |
| sodium | 318 mg |
| karbohidratet | 27 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 16 g |